Młodzi dorośli: podejście do finansów i zadłużenia
- Szczegóły
- Odsłony: 140
„Młodzi dorośli: podejście do finansów i zadłużenia” to raport z badania, które miało na celu zdiagnozowanie poziomu wiedzy finansowej oraz zrozumienie zachowań kredytowych młodych Polaków w wieku 18-35 lat. W raporcie znajdują się m.in. odpowiedzi na pytania: Jak młodzi dorośli oceniają swoją sytuację finansową? Jak przygotowują się do zaciągania zobowiązań finansowych? Z jakich metod wsparcia finansowego korzystają?
Stabilność finansowa młodych dorosłych pod znakiem zapytania
Podstawą zdrowia finansowego, które przekłada się m.in. na mądre i świadome decyzje w tym obszarze, jest poczucie bezpieczeństwa finansowego. O komforcie finansowym decyduje m.in. to, czy w razie nieprzewidzianych trudności mamy szansę na zapewnienie sobie środków do życia na niezmienionym poziomie. Okazuje się, że prawie co piąta osoba (18 proc.) w wieku dorosłym żyje w poczuciu finansowej niepewności.
Top 3 sposobów na finansowanie potrzeb młodego pokolenia
Aspiracje, marzenia, przyjemności i bieżące potrzeby – wszystkie wymagają finansowania. Okazuje się, że młodzi dorośli są bardziej skłonni do pożyczania na zakup produktu niezbędnego niż na zakup produktu podobającego się, ale niekoniecznie potrzebnego. Warto jednak zauważyć, że pojęcie niezbędności i potrzeby jest subiektywne.
- Wbrew ogólnym przekonaniom o konsumpcyjnym podejściu współczesnego społeczeństwa do życia, warto nadmienić, że potrzeby człowieka są motorem napędowym do rozwoju. Młodzi, podobnie jak dojrzali Polacy, korzystają z kredytów i pożyczek. Jak wynika z danych BIK, najmłodsza grupa kredytobiorców, czyli tych do 24 roku życia, posiada ponad 1,333 mln zobowiązań kredytowych i pożyczek na kwotę ponad 9 mld zł - mówi Małgorzata Bielińska, dyrektorka ds. Edukacji w Biurze Informacji Kredytowej S.A.
Dane z badania wskazują, że aż 84 proc. młodych stanęło przed wyzwaniem związanym z pozyskaniem środków do realizacji swoich celów i skorzystało z jakiejś formy zewnętrznego finansowania. Większość w pierwszej kolejności zwróciła się o pożyczkę do rodziny lub znajomych. Może świadczyć to wprost o niskiej zdolności kredytowej lub obawie przed korzystaniem z usług instytucji finansowych ze względu na brak doświadczenia.
Z drugiej zaś strony, dla prawie połowy młodych (48 proc.) to karta kredytowa, a więc produkt bankowy, okazuje się popularnym i często używanym sposobem na realizację płatności. Dane BIK potwierdzają, że najmłodsza grupa, czyli do 24 r.ż., posiada aktualnie 67,72 tys. kart z limitami na kwotę ponad 160 mln zł.
„Kup teraz, zapłać później” - co młodzi dorośli wiedzą o płatnościach odroczonych?
Trzecie miejsce wśród form płacenia za produkty, niezależnie od tego, na ile są one niezbędne, zajmują dla pokolenia 20-latków i 30-latków płatności odroczone, czyli „Kup teraz, zapłać później”. Doświadczenie w zakupach realizowanych metodą odroczonej płatności ma 37 proc. młodych .
Pytanie, czy osoby korzystające z tej formy płatności, w tym także ludzie młodzi, zdają sobie sprawę, że jest to forma pożyczki/kredytu i że budują w ten sposób swoją historię kredytową? Od tego zależy wiarygodność kredytowa, na którą „pracujemy”, by wylegitymować się w przyszłości wraz z wnioskiem, np. o kredyt hipoteczny.
***
Biuro Informacji Kredytowej oraz BIG InfoMonitor są inicjatorami Programu edukacyjnego Nowoczesne Zarządzanie Biznesem i partnerami w module „Zarządzanie ryzykiem finansowym w biznesie i życiu osobistym”.
Więcej: www.nzb.pl / www.facebook.com/NowoczesneZarzadzanieBiznesem oraz www.BANK.PL.
Kiedyś żar ognia, dzisiaj żar wakacyjnego słońca – kilka słów o ubezpieczeniach.
- Szczegóły
- Odsłony: 146
Kiedyś żar ognia, dzisiaj żar wakacyjnego słońca – kilka słów o ubezpieczeniach.
O ubezpieczeniach każdy z nas słyszy już od małego – wypłata odszkodowań za złamaną rękę czy nogę lub zakup polisy ubezpieczeniowej na wyjazd wakacyjny. To bardzo dobry kierunek! Ubezpieczenia są świetną formą zapewnienia sobie spokojnej przyszłości, a ich nabycie to przedsiębiorcza postawa obywateli. O ubezpieczeniach pisał już 100 lat temu Janusz Korczak – wybitny pisarz i pedagog – w książce „Bankructwo małego Dżeka” wskazując, jak istotny jest to instrument, i edukując młodzież na jego temat.
Ubezpieczenie to umowa pomiędzy ubezpieczonym a ubezpieczającym, w której ten drugi zapewnia, że wypłaci określoną kwotę (odszkodowanie), w określonych sytuacjach zapisanych w warunkach umowy ubezpieczeniowej – np. samochód zostanie uszkodzony, mieszkanie lub dom zostaną zalane lub ktoś zachoruje i wymaga leczenia.
Pierwsze polskie towarzystwo ubezpieczeniowe powstało w 1860 roku w Krakowie pod nazwą Towarzystwo Wzajemnych Ubezpieczeń od Ognia „Florian”. Było ono odpowiedzią na tragiczny w skutkach pożar, który miał miejsce w Krakowie 10 lat wcześniej. Ubezpieczenia oferowane przez tę instytucję były nazywane potocznie „Floriankami” od św. Floriana, który zanim stał się patronem strażaków, w owych czasach traktowany był jako patron ubezpieczycieli. Działalność towarzystwa z czasem coraz bardziej się rozwijała – nabyć można było ubezpieczenia na życie, od kradzieży, samobójstwa lub śmierci w pojedynku. Udzielano także pożyczek polskim rzemieślnikom, kupcom i chłopom. Zarząd towarzystwa zwrócił uwagę na niezwykle ważną rzecz – oprócz zysków, istotne są również patriotyczne cele, zarówno gospodarcze jak i społeczne.
Działalność towarzystwa została przerwa przez I wojnę światową, lecz do tego czasu zawarto około 600 tysięcy umów, co jak na tamte czasy było imponującą liczbą. Dowodzi to, że społeczeństwo zrozumiało istotę ubezpieczeń i ich wpływ na życie. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, powstał Powszechny Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych. Kładziono wtedy ogromy nacisk na prewencję, która miała zapewniać bezpieczną przyszłość. PZUW finansował również budowę studni i wodociągów oraz wspierał straże pożarne. Jeszcze przed II wojną światową, dyrektor tejże instytucji przekazał swoim pracownikom: „Liczę całkowicie na to, że nasze wspólne podejście do spraw, którymi Zakład się zajmuje, będzie nie suche i tylko służbowe, ale że będzie to spełnienie pracy społecznej PZUW, że poza przepisami i cyframi będzie widoczny człowiek, któremu Zakład służy jako instytucja społeczna”.
To przesłanie idealnie obrazuje istotę ubezpieczeń, które już przez ponad 160 lat funkcjonują na obszarze naszego kraju. Obecnie firmy ubezpieczeniowe proponują niezliczoną ilość ofert na zabezpieczenie w przypadku niespodziewanych zdarzeń. Wartość wszystkich składek ubezpieczeniowych w 2023 roku wyniosła blisko 79 mld złotych, co pokazuje, jak dużą wagę przykładamy do zapewnienia sobie spokojnej przyszłości.
Zbliża się okres wakacyjny, co oznacza, że chętnie wyruszymy na zasłużony odpoczynek. Miejmy jednak na uwadze fakt, iż podróże wiążą się z pewnego rodzaju ryzykiem, przed którym warto się zabezpieczyć. Przy planowaniu wycieczek pamiętajmy o zakupie odpowiedniego ubezpieczenia, abyśmy ze spokojem mogli korzystać z naszego urlopu. Polisa turystyczna nie jest droga, a będzie w stanie realnie pomóc przy różnych zdarzeniach losowych. Pamiętajmy, że spokojne wakacje to udane wakacje!
***
Tekst powstał w ramach projektu edukacyjnego „Przygody przedsiębiorczego Dżeka”. Więcej informacji o projekcie na stronie www.przedsiebiorczydzek.pl.
***
Program sektorowy „Bankowcy dla Edukacji” to jeden z największych programów edukacji finansowej w Europie. Jest on realizowany od 2016 r. z inicjatywy Związku Banków Polskich przez Warszawski Instytut Bankowości. Jego celem jest edukowanie uczniów, studentów i seniorów w zakresie podstaw praktycznej wiedzy dotyczącej ekonomii, finansów, bankowości, przedsiębiorczości, cyberbezpieczeństwa i obrotu bezgotówkowego.
Zapraszamy na stronę www.bde.wib.org.pl
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 – Europa w naszych rękach
- Szczegóły
- Odsłony: 190
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 – Europa w naszych rękach
W dniu 9 czerwca 2024 roku w Polsce udamy się do urn wyborczych, aby wybrać europosłów na kadencję 2024 – 2029. W całej Europie wybory będą trwać jednak nieco dłużej, ponieważ od 6 do 9 czerwca 2024. Wraz z obywatelami pozostałych 26 państw członkowskich UE tworzyć będziemy przyszłość całej Unii Europejskiej, wybierając łącznie 720 posłów do Europarlamentu. Polskę reprezentować będzie 53 europosłów. Zadecydujmy wspólnie o naszych losach!
Jak tak naprawdę wygląda Europarlament? W kadencji 2019 – 2024 zasiadało w nim 705 posłów. Zrzeszeni byli oni w siedmiu różnych, ponadnarodowych partiach politycznych.
W gwoli ścisłości – w Polsce wybierać będziemy kandydatów z naszych krajowych partii, lecz po dołączeniu do Europarlamentu dołączą oni do konkretnych europejskich partii, w których to łącząc siły z posłami z innych państw, będą działać na rzecz Unii Europejskiej. Każde państwo UE może mieć minimalnie 6 a maksymalnie 96 europosłów.
Nie należy bagatelizować znaczenia wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego, ponieważ mają one realny wpływ na życie blisko 450 mln obywateli całej Unii Europejskiej,
w tym nas – około 37,5 mln Polaków. Decyzje podejmowane przez ten organ dotyczą istotnych spraw dla wszystkich obywateli, niezależnie od tego, czy patrzymy w kontekście dużego państwa czy małej społeczności. Obejmują one zarówno potężne korporacje, jak i niewielkie przedsiębiorstwa oraz mają znaczenie w kontekście globalnym, jak i lokalnym.
Unijne prawodawstwo dotyczy szeregu spraw istotnych dla obywateli, takich jak ochrona środowiska, zapewnienie bezpieczeństwa, zarządzanie migracją, polityka społeczna, prawa konsumentów, rozwój gospodarczy, praworządność i wiele innych. Są to niezwykle ważne aspekty naszego codziennego życia. Parlament Europejski ma uprawnienie do zatwierdzania budżetu Unii Europejskiej oraz nadzorowania sposobu wydatkowania środków finansowych. Ponadto Parlament wybiera przewodniczącego lub przewodniczącą Komisji Europejskiej, nominuje komisarzy oraz sprawuje kontrolę nad ich działaniami i decyzjami.
Nasz głos w tych wyborach zdecyduje o tym, kto będzie reprezentował nas w Parlamencie Europejskim i będzie zaangażowany w tworzenie nowych przepisów. Te decyzje mają bezpośredni wpływ na naszą codzienność i nie możemy o tym zapominać. Pamiętajmy, że
w tym pełnym wyzwań świecie, Unia Europejska jako wspólnota wielu państw jest w stanie przeciwstawić się wielu problemom i pokonywać trudne bariery. Każdy głos ma znaczenie
i wpływ na ukierunkowanie przyszłości Europy.
Niezależnie od poglądów politycznych, zachęcamy do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wybierzmy kandydatów, którzy będą nas godnie reprezentować!
***
Tekst powstał w ramach obchodów Roku Edukacji Ekonomicznej 2024
Oszczędzenie i inwestowanie mają przyszłość
- Szczegóły
- Odsłony: 162
Oszczędzenie i inwestowanie mają przyszłość
Oszczędzanie to nie tylko kwestia gromadzenia pieniędzy. Poza aspektem finansowym pojęcie oszczędzania warto rozszerzyć także na inne sfery życia. Oszczędzać można wodę, energię, żywność czy czas. Na którymś etapie jednak poza sensem ekologicznym oszczędzania zasobów silnie widoczny staje się także sens ekonomiczny. Warto pamiętać o tym, że wybierając oszczędność dbamy nie tylko o środowisko, ale także o swoją przyszłość i zasobność naszego portfela.
Szczególnie ważna w obecnych czasach wydaje się idea oszczędzania przez całe życie. Konieczna jest odpowiedzialna świadomość posiadania oszczędności jako finansowej poduszki bezpieczeństwa, ale także zabezpieczenia emerytalnego. Z dobrych wzorców czerpać może także młode pokolenie, które obserwując rozsądne decyzje seniorów samo wykształci dobre praktyki.
Finansowa poduszka bezpieczeństwa.
Pierwszym krokiem przy oszczędzaniu powinno być zbudowanie finansowej poduszki bezpieczeństwa, która pozwoli na pokrycie podstawowych wydatków w przypadku wystąpienia sytuacji nieprzewidzianych. Może to być utrata stałego źródła dochodu, wypadek, choroba, awaria samochodu czy sprzętu domowego. Finansowa poduszka bezpieczeństwa odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ daje poczucie bezpieczeństwa i sprawia, że nie grozi nam niewypłacalność. Dodatkowe koszty pokrywane są z odłożonych pieniędzy, dzięki czemu nie musimy się zadłużać. Zabezpieczenie finansowe jest ważne dla każdego. Zarówno dla rodzin z dziećmi, singli, par czy osób starszych. Dla rodziny 2+2 poduszka bezpieczeństwa powinna wynosić 9-11 krotność miesięcznych wydatków.
Oszczędzanie umożliwia również osiąganie długoterminowych celów, takich jak zakup mieszkania, edukacja dzieci czy emerytura. Dzięki regularnemu odkładaniu środków można realizować marzenia i plany życiowe.
Oszczędzanie zawsze jest dobrym pomysłem, szczególnie jeśli jest ono dobrze zaplanowane. Pamiętajmy, że zgromadzone w skarbonce, czy w przysłowiowej "skarpecie” środki tracą na wartości. Inflacja, niezależnie od poziomu, występuje zawsze. Nawet jeśli utrzymana jest w tzw. „celu inflacyjnym” wynosi ona 2,5% (+/-1%). Oznacza to, że pieniądz zawsze traci na wartości, jeśli nie jest inwestowany. Takie są naturalne prawa rynku. Co jeśli jednak potraktujemy ten negatywny z punktu widzenia konsumenta, mechanizm jako motywację do podjęcia działania? Można posunąć się do stwierdzenia, że inwestowanie pieniędzy jest nie mniej ważne jak ich oszczędzanie. Systematyczne oszczędzanie może nauczyć nas dobrych praktyk i wyrobić swego rodzaju inteligencję finansową. Inwestowanie, jako kolejny krok może sprawić, że będziemy mieli większą kontrolę nad naszymi finansami.
Dywersyfikacja.
W przypadku inwestowania dobrze samemu zdobyć podstawową wiedzę i świadomie wybrać instrumenty, które pozwolą na pomnożenie kapitału lub chociaż ochronę przed spadkiem jego wartości. W dzisiejszym dynamicznym i nieprzewidywalnym świecie, posiadanie strategii inwestycyjnej staje się już więc nie luksusem, ale wręcz koniecznością dla osiągnięcia długoterminowych celów finansowych.
Warto przy tym pamiętać o jednej z podstawowych zasad inwestowania czyli dywersyfikacji. Mówi ona, że nigdy nie powinno się inwestować całego kapitału w jedno „miejsce”. Jeśli ulokujemy nasze środki w jednym obszarze, np. tylko w akcjach jednej firmy lub w jednym sektorze gospodarki, jesteśmy narażeni na skutki negatywnych zdarzeń związanych z tym obszarem. Inwestowanie w różne klasy aktywów, takie jak akcje, obligacje, nieruchomości czy surowce, pozwala na rozłożenie ryzyka. Różne klasy aktywów reagują różnie na zmieniające się warunki rynkowe i gospodarcze. Dlatego kapitał należy rozsądnie rozproszyć, aby zabezpieczyć się przed spadkiem cen np. akcji w które zainwestowaliśmy.
Oszczędzanie i inwestowanie wymagają od nas wiedzy. Ciągłe zwiększanie poziomu edukacji finansowej przyczyni się do lepszego zarządzania środkami oraz podejmowania bardziej świadomych decyzji finansowych w przyszłości przez każdego z nas.
***
Artykuł powstał w ramach projektu edukacyjnego EduAkcja.
Więcej o projekcie na www.edu-akcja.org
Chroń hasło i login do banku!
- Szczegóły
- Odsłony: 228
Chroń hasło i login do banku!
„Pamiętaj, jeżeli dzwonią do Ciebie z propozycją kredytu lub pożyczki, zawsze możesz się nie zgodzić. Ale jeżeli pan lub pani z banku poprosi Cię o PIN do Twojej karty albo o zainstalowanie czegoś w Twoim telefonie, to nie z Tobą takie numery. Ty już wiesz, że nie udostępniasz nikomu swoich danych ani telefonu, tak jak kluczy do swojego mieszkania. Nikomu obcemu nigdy nie daj się nabrać metodą na inkasenta, policjanta czy też na pracownika banku” – przestrzega Jerzy Kryszak.
Wirtualna przestrzeń to szanse, ale też zagrożenia. Na każdym kroku należy zachować rozsądek i wiedzieć, jak się zachowywać w cyberprzestrzeni. Dlatego w ramach kampanii „Bankowcy dla CyberEdukacji” powstał cykl krótkich filmów, w których popularni artyści i prezenterzy telewizyjni opowiadają, jak w sposób świadomy, odpowiedzialny i bezpieczny korzystać z dobrodziejstw cyfrowej rzeczywistości.
Czy wiesz, że pracownik banku, który dzwoni do Ciebie z numeru Twojego banku, może okazać się cyberprzestępcą? Jak reagować w takiej sytuacji – opowiada Jerzy Kryszak w filmie poniżej:
https://www.youtube.com/watch?v=F63POi491UY
Związek Banków Polskich, Fundacja Warszawski Instytut Bankowości, Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa oraz banki we współpracy z Policją łączą siły w walce z cyberzagrożeniami. Kampania „Bankowcy dla CyberEdukacji” ma na celu uświadomienie społeczeństwa o ryzykach związanych z korzystaniem z Internetu oraz przekazanie praktycznych wskazówek, jak chronić swoje dane.
Związek Banków Polskich, Fundacji Warszawski Instytut Bankowości, Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa oraz banki we współpracy z Policją apelują:
- Pamiętaj, że każdy, kto zadzwoni do Ciebie i żąda podania danych, np. kodów blik lub haseł do logowania do konta, kodów autoryzacyjnych, to stuprocentowy oszust!
- Nieważne za kogo się podaje i z jakiego numeru dzwoni, a nawet, że zna Twoje imię i nazwisko. To przekręt, w efekcie którego możesz stracić swoje oszczędności.
- Cyberprzestępcy są mistrzami manipulacji.
- Więcej informacji o cyberbezpieczeństwie szukaj we własnym banku.
Źródło: zbp.pl
Program sektorowy „Bankowcy dla Edukacji” to jeden z największych programów edukacji finansowej w Europie. Jest on realizowany od 2016 r. z inicjatywy Związku Banków Polskich przez Warszawski Instytut Bankowości. Jego celem jest edukowanie uczniów, studentów i seniorów w zakresie podstaw praktycznej wiedzy dotyczącej ekonomii, finansów, bankowości, przedsiębiorczości, cyberbezpieczeństwa i obrotu bezgotówkowego.
Zapraszamy na stronę www.bde.wib.org.pl