Zapraszamy wszystkich mieszkańców do wspólnego świętowania
Międzynarodowego Dnia Ziemi i zorganizowania akcji sprzątania w Barlinku.
Zadbajmy o nasze najbliższe otoczenie.
Jak co roku kwiecień to dla nas czas intensywnego sprzątania. Okazją jest Międzynarodowy Dzień Ziemi – święto, które obchodzimy 22 kwietnia i które łączy mieszkańców globu we wspólnej trosce o dobro naszej planety. To coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania proekologicznych postaw w społeczeństwie, budowania wspólnej odpowiedzialności, uświadamiania ludziom zagrożeń związanych z rozwojem przemysłu, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą. To także sposobność do zwiększania świadomości wpływu jaki wywieramy na przyrodę i efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody oraz globalne ocieplenie.
Pierwszym znaczącym krokiem, który przyczynił się do troski o naszą planetę, była książka napisana przez Rachel Carson, zatytułowana „Silent Spring”, która miała na celu uświadomienie wszystkim, jak wielkim zagrożeniem dla Ziemi jest stosowanie chemikaliów. Winą za niszczenie naszej planety oskarżyła ona przemysł chemiczny, który jej zdaniem celowo narażał zdrowie i życie ludzi oraz zwierząt. Kolejnym wydarzeniem, które przyczyniło się do zwiększenia świadomości społecznej w tym temacie było zdjęcie wykonane w 1968 roku przez astronautę, Billa Andersa w trakcie jego misji Apollo 8. Fotografia Ziemi wynurzającej się zza Księżyca sprawiła, że wiele osób dostrzegło nie tylko piękno naszej planety, ale także konieczność dbania o nią.
Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku. Do jego organizacji przyczyniły się wydarzenia, które miały miejsce na początku 1969 roku, kiedy nieopodal plaży znajdującej się w Santa Barbara w Kalifornii z uszkodzonej platformy wiertniczej wyciekło do oceanu kilkaset tysięcy galonów ropy, co doprowadziło do śmierci tysięcy ptaków, delfinów oraz innych morskich zwierząt, a także dewastacji środowiska na wiele lat. Jedną z osób, która obserwowała tamte wydarzenia oraz jego skutki był Gaylord Nelson, ówczesny senator stanu Wisconsin. Katastrofa ekologiczna i jej konsekwencje wywarły na nim tak wielki wpływ, że postanowił zorganizować Międzynarodowy Dzień Ziemi, zwracając uwagę na problem ekologii i konieczność ochrony środowiska. W 1970 roku, krótko po pierwszym Dniu Ziemi, powołano Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska. W skutek powyższego, podpisano wiele aktów prawnych, które miały na celu ochronę zagrożonych gatunków zwierząt i ptaków, a także walkę o zrównoważone środowisko.
Z okazji Dnia Ziemi przybliżamy kilka ciekawostek dotyczących naszej planety:
- Zdecydowanie najwięcej, bo ponad 70% całej powierzchni Ziemi, zajmuje woda. Pozostały obszar to wyspy i kontynenty.
- Doba na Ziemi trwa krócej niż 24 godziny. Dokładny czas wynosi 23 godziny 56 minut i 4 sekundy, ale dla ułatwienia czas ten jest zaokrąglany.
- Według naukowców Ziemia istnieje od 4,6 miliarda lat.
- Obecnie na Ziemi mieszka około 7,6 miliarda osób.
- Najwyższym punktem znajdującym się na Ziemi jest Mount Everest.
- Najniższym punktem na Ziemi jest Rów Mariański.
Co szkodzi Ziemi? Istnieje kilka czynników, które wypływają na postępujący kryzys naszej planety. Najważniejsze z nich to zmiany klimatyczne, wzrost populacji, konsumpcjonizm, coraz szybsza urbanizacja, niedobór wody, katastrofy ekologiczne.
Co może uratować Ziemię? Mając na uwadze ochronę środowiska dobrym pomysłem jest zmiana środka transportu z samochodu na rower lub komunikację miejską. Warto również ograniczyć zużycie wody. Należy także zrezygnować z kupowania produktów w plastikowych opakowaniach. Ważne jest, aby oszczędzać prąd i nie kupować rzeczy z których nie korzystamy.
Jakie są skutki zmian klimatycznych? Obecnie jesteśmy świadkami kryzysu klimatycznego, który stanowi ogromny problem dla całego świata. Konsekwencje tego są odczuwalne już dziś, a zdaniem specjalistów sytuacja ta na przestrzeni lat ulegnie znacznemu pogorszeniu. Do najpoważniejszych skutków globalnego ocieplenia należą m.in.:
- coraz częściej występujące susze oraz powodzie,
- ciągły wzrost poziomu wód w morzach i oceanach,
- coraz częściej występujące ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak długotrwałe upały, gwałtowne opady deszczu,
- topnienie lodowców,
- zwiększona częstotliwość i zasięg pożarów w lasach,
- coraz dłuższy okres wegetacyjny flory.
Zgodnie z informacją przekazaną na oficjalnej, międzynarodowej stronie akcji, tegorocznym hasłem Międzynarodowego Dnia Ziemi jest: „Nasza moc, nasza planeta”.
Obchody 55-lecia Dnia Ziemi skoncentrowane są na potrzebie przyspieszenia przejścia na odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna, wiatrowa, wodna, geotermalna i pływowa. Kluczowym przesłaniem jest wezwanie do potrojenia globalnej produkcji energii odnawialnej do 2030 r., co pozwoli zbudować zrównoważoną, zdrową i sprawiedliwą przyszłość.
Kluczowe założenia motywu:
- Rozwiązania już istnieją: dzięki technologii możliwe jest zapewnienie czystej, taniej i nieograniczonej energii dla całego świata.
- Wpływ na zdrowie i środowisko: przejście na odnawialne źródła energii zmniejsza emisję gazów cieplarnianych, poprawia jakość powietrza i wody oraz redukuje choroby związane z zanieczyszczeniem.
- Korzyści ekonomiczne: rozwój energii odnawialnej generuje miliony miejsc pracy i napędza innowacje, przy jednoczesnym obniżaniu kosztów energii dla gospodarstw domowych.
- Zaangażowanie społeczne: siłą ruchu na rzecz Dnia Ziemi jest mobilizacja oddolna – każdy człowiek, niezależnie od swojej roli w społeczeństwie, może przyczynić się do zmian.
Dzień Ziemi 2025 to wezwanie do wspólnego działania w celu stworzenia przyszłości opartej na czystej energii i ochronie naszej planety. Wspólnym wysiłkiem rządy, organizacje, lokalne społeczności i jednostki mogą przyczynić się do tej transformacji. To nasza moc, to nasza planeta ?
Mamy tylko jedną planetę i każdy z nas musi troszczyć się o nią codziennie. Zapraszamy mieszkańców Barlinka do udziału w kwietniowych obchodach Międzynarodowego Dnia Ziemi – „sprzątamy teren naszej gminy”.
Pamiętajmy, że każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi i odpowiada za utrzymanie dobrostanu błękitnej planety!