MPSZOK
- Szczegóły
- Odsłony: 196

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców informuję, że na terenie Gminy Barlinek od kwietnia 2025 r. funkcjonował będzie Mobilny Punt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (MPSZOK). MPSZOK uzupełnia działalność punktu stacjonarnego, odbierając wybrane odpady komunalne bezpośrednio od mieszkańców. MPSZOK będzie odbierał odpady raz w miesiącu po wcześniejszym zgłoszeniu zapotrzebowania przez mieszkańca.
Jego celem jest zapewnienie sprawnego działania usługi i ułatwienia oddawania odpadów selektywnie zebranych.
Dla kogo MPSZOK?
MPSZOK jest przeznaczony wyłącznie dla mieszkańców Gminy Barlinek (osób fizycznych), którzy uiszczają opłatę za wywóz odpadów. Odpady nie mogą być wytworzone w ramach prowadzenia działalności gospodarczej.
Jakie odpady przyjmuje MPSZOK?
MPSZOK przyjmuje bezpłatne następujące odpady:
- odpady budowlane i rozbiórkowe z gospodarstw domowych – do wysokości 150 kg/na rok (łącznie w PSZOK i MPSZOK) w przeliczeniu na jednego mieszkańca w gospodarstwie domowym, zgłoszonego w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi,
- przeterminowane leki i opakowania po lekach - w każdej ilości,
- chemikalia i opakowania po chemikaliach, w tym farby, rozpuszczalniki, oleje odpadowe itp. - w każdej ilości,
- zużyte baterie i akumulatory - w każdej ilości,
- wszelkiego rodzaju lampy żarowe, halogenowe, świetlówki - w każdej ilości,
- zużyte opony – do ilości 4 szt. na rok na gospodarstwo domowe (łącznie w PSZOK i MPSZOK),
- odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałe w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji (zastrzyków) i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł i strzykawek- w każdej ilości,
- odpady niebezpieczne (powstałe w gospodarstwie domowym)- w każdej ilości,
- odpady tekstyliów i odzieży – w każdej ilości.
Jak zgłosić potrzebę odbioru odpadów przez MPSZOK?
Zgłoszenia potrzeby odbioru odpadów przez mieszkańców będą przyjmowane w Urzędzie Miejskim w Barlinku [osobiście w pokoju nr 25 bądź telefonicznie pod nr (95)7465-586] w terminie do 10. dnia każdego miesiąca.
Zgłoszenie powinno zawierać następujące informacje:
- a) imię i nazwisko oraz numer telefonu zgłaszającego,
- b) adres nieruchomości,
- c) rodzaj i szacunkowa ilość odpadów.
Gmina przeprowadzi weryfikację zgłoszeń pod kątem spełniania warunku niezalegania z opłatami za gospodarowanie odpadami komunalnymi i w dalszej kolejności skontaktuje się z mieszkańcami w celu podania terminu odbioru przez podmiot prowadzący PSZOK i MPSZOK tj. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Barlinku.
Funkcjonowanie PSZOK przy ul. Szpitalnej 4 w Barlinku nie ulegnie zmianie.
Komunikat Burmistrza Barlinka
- Szczegóły
- Odsłony: 307

Komunikat Burmistrza Barlinka w sprawie harmonogramu odbioru odpadów komunalnych
Serce dla drzew w Barlinku
- Szczegóły
- Odsłony: 120

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wiele zależy od zaangażowania nas, lokalnej społeczności w ochronę środowiska „małej” ojczyzny, w której mieszkamy? W dobie postępujących zmian klimatycznych i coraz częstszych susz, to właśnie my, poprzez oddolne inicjatywy możemy także mieć wpływ na przyrodę w okolicy i prowadzić działania przynoszące realne korzyści zarówno dla nas – mieszkańców jak i dla niej. Kto, jak nie my, mieszkańcy miasta i gminy Barlinek, znamy najlepiej nasze potrzeby i najlepiej zadbamy o swoją okolicę?
Z jednej strony, prowadząc działania które poniżej opisujemy dbamy o konkretne miejsca i drzewa w okolicy. Z drugiej strony wierzymy, że robiąc to i jednocześnie opowiadając o tym, podnosimy świadomość powagi sytuacji, pokazujemy Wam, jak problem ochrony przyrody w okolicy jest ważny i jak duży ma ona wpływ na nasze życie. Czy się nam to podoba, czy nie.
W obliczu narastających problemów związanych z suszą hydrologiczną, nasza grupa "Serce dla drzew w Barlinku", zaangażowała się w zamontowanie 41 worków do kropelkowego podlewania drzew, które wcześniej do tego wyselekcjonowaliśmy. Znajdują się one wzdłuż drogi Pustać – Dzikowo. Akcję rozpoczęliśmy o godzinie 10 rano w sobotni poranek 22 marca 2025 roku. Spotkaliśmy się i wspólnie dokonaliśmy instalacji worków, a następnie dołączyli do nas strażacy z Ochotniczej Straż Pożarnej z Mostkowa, którzy napełnili worki wodą. Dodatkowo oznakowaliśmy worki logo „serce dla drzew”, by podkreślić ich pochodzenie i jednocześnie zabezpieczyć przed nieuprawnioną zmianą właściciela (😊). Niestety, w czasie pomiędzy naszym działaniem, a ukazaniem się tego artykułu jeden z worków został skradziony. Brak nam słów na to…
Zakup worków do nawadniania został sfinansowany ze środków przekazanych na ten cel przez Gminę Barlinek (20 sztuk), jak i z zebranych w ramach społecznościowej zbiórki (22 sztuki), którą zorganizowaliśmy i w której uczestniczyło kilkadziesiąt osób z szeroko pojętej okolicy Barlinka. Szczególne podziękowania za pomoc i wsparcie przekazujemy zatem Gminie Barlinek i składamy je na ręce Pani Burmistrz Barlinka Bernardy Lewandowskiej. Wdzięczni jesteśmy także strażakom z OSP Mostkowo, którzy pomogli napełnić worki wodą (i zobowiązali się robić to cyklicznie). Dziękujemy także wszystkim osobom, które wsparły zbiórkę funduszy, w tym przedstawicielkom i przedstawicielom BUTW – Barlineckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Bez udziału tak licznej grupy wsparcia zorganizowanie tej akcji byłoby znacznie trudniejsze lub wręcz niemożliwe.
Program ten ma charakter pilotażowy, jego celem jest zadbanie o konkretne drzewa, rosnące w konkretnym miejscu, ale także (a może przede wszystkim) chcielibyśmy uwrażliwić NAS, społeczność lokalną gminy Barlinek na okoliczną przyrodę, która jest jednym z największych skarbów, jakie posiadamy. Skarbem, który wymaga, by o niego zadbać.
Nie jest to pierwsza inicjatywa jakiej się podejmujemy. Wcześniej wspólnie sadziliśmy drzewa oraz organizowaliśmy różne lokalne wydarzenia związane z tematyką przyrodniczą. Robimy to, gdyż wierzymy, że to ważne dla mieszkańców naszej okolicy oraz istotne dla zachowania lokalnej przyrody. Te aspekty natomiast mają wpływ na komfort życia nas wszystkich.
Jako grupa "Serce dla drzew w Barlinku" chcielibyśmy być inspirującym przykładem lokalnego działania na rzecz ochrony środowiska w obliczu wyzwań związanych z suszą i zmianami klimatycznymi. Wierzymy, że poprzez zastosowanie nowoczesnych metod nawadniania oraz zaangażowanie społeczności, możliwe jest skuteczne przeciwdziałanie negatywnym skutkom suszy i dbanie o zieleń miejską, co przynosi korzyści zarówno dla ludzi, jak i dla przyrody.
Jeśli i Ty czujesz, że tematy, które podejmujemy są dla Ciebie ważne, jesteś osobą, która ma pomysły i chce je realizować, zapalać do nich inne osoby i grupy, dołącz do naszej inicjatywy.
Napisz do nasz na adres: sercedladrzew@gmail.com
Poniżej kilka faktów, które potwierdzają dlaczego nasze działania mają znaczenie:
- Znaczenie kropelkowego nawadniania drzew
Kropelkowe podlewanie drzew to efektywna metoda dostarczania wody bezpośrednio do systemu korzeniowego roślin. Pozwala to na minimalizację strat wody poprzez parowanie oraz zapewnia optymalne nawodnienie, szczególnie w okresach suszy. Stosowanie worków nawadniających jest coraz bardziej popularne w miastach i gminach, które borykają się z problemem niedoboru wody.
- Rola zadrzewień śródpolnych w poprawie nawodnienia
Zadrzewienia śródpolne odgrywają kluczową rolę w zwiększaniu retencji wodnej krajobrazu. Drzewa i krzewy, tworząc bariery wiatrochronne, zmniejszają prędkość wiatru, co prowadzi do ograniczenia parowania wody z gleby nawet o 25%. Ponadto, zadrzewienia spowalniają spływ powierzchniowy wody, umożliwiając jej lepsze wchłanianie przez glebę. W okresie zimowym drzewa zatrzymują śnieg na polach, co zwiększa ilość wody dostępnej dla roślin podczas wiosennych roztopów.
- Rola społeczności lokalnych w ochronie środowiska
Działania podejmowane przez grupy takie jak "Serce dla drzew w Barlinku" pokazują, jak ważne jest zaangażowanie mieszkańców w ochronę lokalnego środowiska. Współpraca z samorządami, organizowanie zbiórek społecznościowych oraz edukacja ekologiczna przyczyniają się do zwiększenia świadomości na temat konieczności dbania o zieleń miejską. Takie inicjatywy nie tylko poprawiają estetykę przestrzeni publicznej, ale także przyczyniają się do poprawy jakości powietrza, retencji wody oraz tworzenia mikroklimatu sprzyjającego mieszkańcom.
- Wyzwania związane z suszą hydrologiczną
Zmiany klimatyczne prowadzą do coraz częstszych i bardziej dotkliwych okresów suszy, które mają negatywny wpływ na ekosystemy, rolnictwo oraz zasoby wodne. W związku z tym, konieczne jest wdrażanie działań adaptacyjnych, takich jak efektywne systemy nawadniania, ochrona istniejących zasobów wodnych oraz zwiększanie powierzchni terenów zielonych. Lokalne inicjatywy, wspierane przez samorządy i społeczności, odgrywają kluczową rolę w budowaniu odporności na skutki zmian klimatycznych.
Członkowie nieformalnej grupy
„Serce dla drzew w Barlinku”
Ewidencja Ludności i Dowody Osobiste
- Szczegóły
- Odsłony: 87

W dniu dzisiejszym tj. 28.03.2025
Ewidencja Ludności i Dowody Osobiste
będą czynne do godz. 13.30.
Praca w terenie.
Za utrudnienia przepraszamy.