Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka – to hasło przewodnie obchodzonego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego 2023. Inicjatorzy wydarzenia – Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego – chcą tym samym zwrócić uwagę na fakt, że osoby chore psychicznie na całym świecie nadal doświadczają wykluczania z życia społecznego i dyskryminacji. 10 października, obchodzony jako Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, jest okazją do poszerzania świadomości na temat powszechnego problemu, jakim jest depresja. Według danych WHO ponad 280 milionów ludzi na całym świecie ma depresję a 1 na 4 dorosłych cierpi na tę chorobę w którymś momencie swojego życia. To ogromne wyzwanie dla zdrowia i dobrego samopoczucia.
Na problemy ze zdrowiem psychicznym jesteśmy szczególnie narażeni w okresie jesienno-zimowym, w który właśnie wchodzimy. Wiele osób cierpi wtedy na tzw. SAD.
SAD (choroba afektywna sezonowa, sezonowe zaburzenie afektywne) a „zwykła” chandra
Sezonowe zaburzenie afektywne lub choroba afektywna sezonowa (ang. seasonal affective disorder, w skrócie SAD) to rodzaj depresji, który pojawia się u danej osoby każdego roku o tej samej porze, zwykle jesienią lub zimą. Objawy SAD mogą obejmować:
-
uczucie depresji przez większą część dnia,
-
utratę zainteresowania czynnościami, które wcześniej sprawiały przyjemność,
-
niski poziom energii,
-
trudności z koncentracją,
-
zmiany apetytu i rytmu snu,
-
poczucie beznadziejności.
Uważa się, że SAD jest spowodowany przez kombinację czynników, w tym zmiany ilości światła słonecznego, zakłócenia naturalnych rytmów okołodobowych organizmu i brak równowagi chemicznej w mózgu.
Z drugiej strony, popularna „chandra” czy obniżony nastrój to ogólny termin odnoszący się do uczucia smutku, beznadziejności lub bycia „w dołku”.
Więcej szczegółowych wskazówek i dokładne opracowanie merytoryczne znajdziesz w artykule: SAD, czyli sezonowe obniżenie nastroju: psycholog radzi, jak wówczas (i nie tylko) o siebie zadbać.
12 sprawdzonych sposobów na poprawę obniżonego nastroju (rady psychologa)
Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne na co dzień? Poniżej znajdziecie 12 praktycznych wskazówek:
-
Znajdźcie czas tylko dla siebie
-
Zadbajcie o dobry sen
-
Spróbujcie technik relaksacyjnych
-
Bądźcie aktywni fizycznie
-
Spróbujcie diety poprawiającej nastrój
-
Ograniczcie używki
-
Słuchajcie swoich potrzeb i rozważcie suplementację
-
Zwracajcie uwagę na swoje emocje i nazywajcie je
-
Róbcie coś miłego dla innych
-
Ograniczcie media społecznościowe i ilość otrzymywanych informacji
-
Okazujcie wdzięczność
-
Spędzajcie czas z bliskimi
Kiedy zgłosić się do specjalisty?
Długi okres obniżonego nastroju i coraz więcej niepokojących objawów, które znacznie obniżają jakość życia, to sygnały, że warto poprosić o pomoc i zgłosić się do specjalisty.
Zgłoś się do specjalisty, jeśli:
-
nieprzyjemne objawy utrzymują się długo (więcej niż 2 tygodnie),
-
zwiększa się ich nasilenie,
-
masz trudności z podejmowaniem decyzji i wykonywaniem codziennych obowiązków (np. higiena osobista, chodzenie do pracy),
-
nie cieszą Cię aktywności, które do tej pory sprawiały przyjemność.
Sprawdź, czy w Twojej okolicy znajdziesz Centrum Zdrowia Psychicznego.