Wycinka drzew na własnej posesji może wydawać się skomplikowanym procesem, jednak znajomość obowiązujących przepisów prawnych ułatwi przeprowadzenie tego działania zgodnie z obowiązującymi normami. W tym artykule przedstawiamy kluczowe informacje dotyczące konieczności uzyskania zezwolenia na wycinkę, a także zasady związane z pielęgnacją koron drzew. Pozwoli to na świadome planowanie działań, które będą zgodne z przepisami, a jednocześnie przyczynią się do dbałości o środowisko naturalne.
Zezwolenie na usunięcie drzewa
Zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości wydaje Burmistrz na wniosek jej właściciela, a w przypadku gdy zezwolenie dotyczy usunięcia drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków - Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Zasadą jest, iż usunięcie jakiegokolwiek drzewa wymaga uzyskania zezwolenia.
Za usunięcie drzewa bez zezwolenia grozi kara finansowa.
Od ogólnej zasady są wyjątki.
Bez zezwolenia można wyciąć drzewa, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:
- 80 cm - w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
- 65 cm - w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
- 50 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew.
Z kolei, kiedy drzewa rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej, a ich obwód na wysokości 5 cm przekracza powyżej podane wielkości, właściciel nieruchomości jest obowiązany zgłosić Burmistrzowi zamiar wycinki.
Wniosek oraz zgłoszenie można znaleźć na stronie internetowej urzędu:
https://bip.barlinek.pl/drzewa-zezwolenia,115
Usuwanie gałęzi
Prace w obrębie korony drzewa nie mogą prowadzić do usunięcia gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa, chyba że mają na celu:
- usunięcie gałęzi obumarłych lub nadłamanych;
- utrzymywanie uformowanego kształtu korony drzewa;
- wykonanie specjalistycznego zabiegu w celu przywróceniu statyki drzewa.
W przypadku wątpliwości, prosimy o kontakt z pracownikiem Gminy nr telefonu: 95 746 55 65.
Dzięki znajomości powyższych zasad, można przeprowadzać wycinkę drzew zgodnie z prawem, jednocześnie dbając o estetykę i zdrowie zieleni miejskiej oraz prywatnej.