Radiowa Jedynka gościła w wyjątkowym miejscu na mapie Polski - w Barlinku. W tej miejscowości urodził się największy szachista w historii świata i właśnie tu znajduje się Europejska Stolica Nordic Walking. W malowniczym kurorcie działa również znany na całym świecie SP1KRF czyli Barlinecki Klub Krótkofalowców.
Barlinek to taki mały Berlin
Historia tej malowniczej miejscowości Pojezierza Myśliborskiego położonej w Barlinecko – Gorzowskim Parku Krajobrazowym i bezpośrednim sąsiedztwie Źródliskowej Doliny Płoni zwanej „Bieszczadami Barlineckimi” sięga 1278 r. - Dokładnie tydzień temu 25 stycznia Barlinek obchodził swoje 742 urodziny - mówił Paweł Cichecki, regionalista, który pokrótce opowiedział o historii tego miejsca. - W akcie lokacyjnym jest podana nazwa "Nowy Berlin". Jeżeli ktoś kojarzy z niemieckim Berlinem to bardzo dobrze, bo stamtąd prawdopodobnie pochodził Henryk Leute i kolonizatorzy, którzy osiedlali się na tych ziemiach. Nazwa w trakcie wieków ewaluowała troszeczkę. - dodał.
Paweł Cichecki zaznaczył, że najlepszym okresem dla miasta był początek XX wieku. - Wtedy Barlinek bardzo się rozrastał, otrzymał nazwę "Luftkurortu", z tego powodu, że był bardzo dobry mikroklimat, piękne położenie w dolinie wśród wzgórz morenowych i mnóstwo ścieżek spacerowych - wyjaśnił gość audycji.
SP1KRF - Barlinecki Klub Krótkofalowców
Pomysłodawcą utworzenia klubu w Barlinku był Jan Augustyniak, szef wydziału łączności LOK w Szczecinie. On to w 1974 roku zaproponował Stanisławowi Smoleniowi (radiotelegrafiście z wojska) założenie klubu. Stanisław w grudniu 1974 roku zdał egzaminy i otrzymał indywidualną licencję nadawczą a już 10.01.1975 odbyło się pierwsze zebranie założycielskie klubu Łączności Ligi Obrony Kraju przy ZUO BOMET.
Najsłynniejszy szachista
Ten znany i popularny kurort wypoczynkowy nosił niegdyś przydomek "Perły Nowej Marchii" i do dzisiaj nie zatracił charakteru miasta turystycznego. To tutaj w 1868 roku w domu przy ul. Chmielnej urodził się Emanuel Lasker – szachowy arcymistrz świata, filozof i matematyk, który niepodzielnie i nieprzerwanie przez 27 lat królował w świecie szachów. w Muzeum Regionalnym w Barlinku znajduje się kolekcja dwudziestu kompletów szachów. - Sąto szachy współczesne jak i troszeczkę starsze, które pochodzą z kolekcji prywatnych oraz aukcji internetowych -- mówiła na antenie Programu I Polskiego Radia Monika Przybylska.
Europejska Stolica Nordic Walking
Barlinek jest promowany jako "Europejska Stolica Nordic Walking". Wokół miasta zostało wytyczonych 7 tras o zróżnicowanym stopniu trudności, łącznie 54 km. - Wbrew pozorom Nordic Walking to wcale nie jest wysiłkowy sport - podkreśliła Katarzyna Mielcarek - pełnomocnik burmistrza ds. Nordic Walking. Rozmówczyni Romana Czejarka i Grzegorza Fątczaka zdradziła również, dlaczego Barlinek stał się Europejską Stolicą Nordic Waking. - Postanowiliśmy zaryzykować i sprowadziliśmy tutaj do Barlinka w 2008 roku tą awangardową na tamte czasy rekreację. Był to czas, w którym rozpoczęła się historia wspólnej Europy, więc postanowiliśmy stworzyć europejską stolicę - dodała.
***
Studio radiowej Jedynki stanęło w Europejskim Centrum Spotkań w Barlinku, skąd prowadzący audycję plenerową "Jedyne takie miejsce" spotkali się ze swoimi słuchaczami, zaprosili na Międzynarodowy Plener Malarski, Letnie Wieczory Filmowe, zachęcili do spróbowania kulinarnych przysmaków oraz do odwiedzenia Muzeum Wojskowości, Szkolnictwa i Wsi w Dziedzicach.
Leśniczy Piotr Piotr Zmarzlik zdradził tajemnice Puszczy Barlineckiej, a Marcin Kaczmarek, ornitolog leśniczy, ciekawostki Doliny Płoni.
Prowadzący wybrali się również do Muzeum Regionalnego w Barlinku, by opowiedzieć o jego unikatowych wnętrzach i aranżacjach oraz o niezwykłym zbiorze szachów w biograficznej części wystawy dotyczącej pochodzącego z Barlinka szachowego arcymistrza świata.
***
Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce
Prowadzą: Roman Czejarek, Grzegorz Frątczak
Goście: Katarzyna Mielcarek (pełnomocnik burmistrza ds. Nordic Walking), Paweł Cichecki (regionalista, przewodnik turystyczny, pasjonat historii miasta), Wiesława Skierska, Monika Przybylska (Muzeum Regionalne w Barlinku), Piotr Zmarzlik (leśniczy), Marcin Kaczmarek (ornitolog), Brygida Liśkiewicz (dyrektor Barlinowskiego Ośrodka Kultury), Stanisław Smoleń (Barlinecki Klub Krótkofalowców), Marzena Olszewska (Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Dziedzictwa "Młyn Papiernia"), Agnieszka Nikoliszyn - Granatowska (Stowarzyszenie "Włoczykijki"), Dariusz Zieliński (burmistrz miasta).
Data emisji: 1.02.2020 r.
Godzina emisji: 9-12
ans